Skip to content

22 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 8, 1996

Property Information

Block8201
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
38%
Improvement Value:$184,200
62%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+3.0%
2024$11,695+3.1%
2023$11,339+1.4%
2022$11,184+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 5493, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1919