Skip to content

8 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2010

Property Information

Block8201
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$140,200
51%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,849+3.1%
2024$10,521+3.2%
2023$10,194+1.4%
2022$10,051+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5607, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1927