Skip to content

30 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1910

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block8201
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,612
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
31%
Improvement Value:$314,400
69%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,261+3.0%
2024$17,723+3.1%
2023$17,184+1.4%
2022$16,948+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 20180, Page 19620

Property Sale

Sale
$48,100
DeedBook 5433, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1910