Skip to content

52 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block8202
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,400
51%
Improvement Value:$99,900
49%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159+3.0%
2024$7,918+3.1%
2023$7,677+1.4%
2022$7,572+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft810DeedBook 6276, Page 64

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 6201, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1952