Skip to content

188 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block8203
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
46%
Improvement Value:$153,300
54%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+3.0%
2024$11,022+3.1%
2023$10,687+1.4%
2022$10,540+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$416,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 20210, Page 58926

Property Built

Built

Year Built: 1922