Skip to content

90 Floyd StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jun 4, 1998

Property Information

Block8203
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class45
Description2SF3G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,900
39%
Improvement Value:$253,500
61%
Total Assessment$417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,834+3.0%
2024$16,337+3.1%
2023$15,840+1.4%
2022$15,623+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft3,218DeedBook 5551, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1917