Skip to content

567 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block8204
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description2.5SF STORE+2AP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
41%
Improvement Value:$262,600
59%
Total Assessment$445,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,951+3.0%
2024$17,421+7.7%
2023$16,174+1.4%
2022$15,953+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft3,488DeedBook 20201, Page 5910

Property Built

Built

Year Built: 1917