Skip to content

116 Floyd StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block8204
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
44%
Improvement Value:$160,700
56%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,546+3.0%
2024$11,206+3.1%
2023$10,865+11.9%
2022$9,709+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,330DeedBook 20200, Page 2915Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5698, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1922