Skip to content

180 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block8302
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,127
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
54%
Improvement Value:$147,500
46%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,966+3.0%
2024$12,584+9.5%
2023$11,495+1.4%
2022$11,338+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,127DeedBook 20220, Page 11014

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 12524, Page 8022Recorded11/17/2014

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 12453, Page 245Recorded8/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1946