Skip to content

629-661 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block8302
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
DescriptionMOTORCYCLE DLR.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,691,000
29%
Improvement Value:$4,052,900
71%
Total Assessment$5,743,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$231,651+3.0%
2024$224,816+3.1%
2023$217,981+1.4%
2022$214,994+5.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 12238, Page 6116