Skip to content

30 King StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 14, 2012

Property Information

Block8401
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2SB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,800
33%
Improvement Value:$174,200
67%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,486+3.0%
2024$10,176+3.1%
2023$9,867+1.4%
2022$9,732+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 12395, Page 181

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12333, Page 6740

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12109, Page 11

Property Sale

Sale
$213,200
DeedBook 6028, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1907