Skip to content

8 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block8403
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SS 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,400
65%
Improvement Value:$79,400
35%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,147+3.0%
2024$8,877+3.1%
2023$8,607+1.4%
2022$8,489+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6196, Page 440

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6145, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1907