Skip to content

21 Terrace PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block8507
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
26%
Improvement Value:$210,500
74%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,506+3.0%
2024$11,167+3.1%
2023$10,827+1.4%
2022$10,679+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

To:

Sq Ft2,515DeedBook 20190, Page 10051

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5205, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1917