Skip to content

22 Cortlandt StreetGlen Ridge, NJ 07028

Built 1917

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jul 12, 2002

Property Information

Block8507
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
37%
Improvement Value:$138,100
63%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+3.0%
2024$8,595+3.1%
2023$8,334+1.4%
2022$8,220+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 5904, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1917