Skip to content

142 Washington Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block8601
Lot11.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class10
Description1SF BAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
42%
Improvement Value:$143,100
58%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+3.0%
2024$9,668+3.1%
2023$9,374+1.4%
2022$9,245+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 20230, Page 46948

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 20190, Page 53796Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 12403, Page 2436

Property Built

Built

Year Built: 1917