Skip to content

36 William StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block9401
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2SF 3APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
33%
Improvement Value:$196,700
67%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+3.0%
2024$11,515+3.1%
2023$11,165+1.4%
2022$11,012+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897