Skip to content

198-202 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block8604
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT PAVED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
90%
Improvement Value:$13,400
10%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,344+3.0%
2024$5,186+3.1%
2023$5,028+1.4%
2022$4,959+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990