Skip to content

17-25 Railroad PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block9101
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT W/FENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,562+3.0%
2024$7,339+3.1%
2023$7,116+1.4%
2022$7,018+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990