Skip to content

251-265 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Date
Apr 1, 1988

Property Information

Block8702
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$612,800
29%
Improvement Value:$1,487,200
71%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,693+3.0%
2024$82,194-6.9%
2023$88,332+1.4%
2022$87,122+5.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 5031, Page 232

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft51,346DeedBook 5031, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1937