Skip to content

121 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1899

Last Sale Date
Sep 3, 1997

Property Information

Block8703
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,100
43%
Improvement Value:$122,300
57%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+3.0%
2024$8,431+3.1%
2023$8,174+1.4%
2022$8,062+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899