Skip to content

352 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block8801
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE+GARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,157
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,000
78%
Improvement Value:$88,000
22%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+3.0%
2024$15,656+3.1%
2023$15,180-9.9%
2022$16,844-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950