Skip to content

37-41 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jun 8, 1992

Property Information

Block8605
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMER.GARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,600
51%
Improvement Value:$180,100
49%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,829+3.0%
2024$14,392+3.1%
2023$13,954+1.4%
2022$13,763+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft3,024DeedBook 5245, Page 794