Skip to content

88 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$163,121
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block8802
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description2SSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
32%
Improvement Value:$124,800
68%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+3.0%
2024$7,182+3.1%
2023$6,964+1.4%
2022$6,868+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,121

To:

Sq Ft1,380DeedBook 20220, Page 94773

Property Built

Built

Year Built: 1924