Skip to content

412 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block8903
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
42%
Improvement Value:$149,900
58%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+3.0%
2024$10,145+3.1%
2023$9,837+1.4%
2022$9,702+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 20220, Page 45864

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,580DeedBook 20210, Page 38666Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5385, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1937