Skip to content

384 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 1999

Property Information

Block8903
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,221
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
38%
Improvement Value:$209,600
62%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,664+3.0%
2024$13,261+3.1%
2023$12,857+1.4%
2022$12,681+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887