Skip to content

340 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2003

Property Information

Block9702
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,700
36%
Improvement Value:$213,400
64%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,394+3.0%
2024$12,998+3.1%
2023$12,603+1.4%
2022$12,431+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897