Skip to content

139 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block8905
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
34%
Improvement Value:$227,900
66%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,898+5.0%
2024$13,238+1.2%
2023$13,078+1.4%
2022$12,898+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897