Skip to content

6 Essex Street Unit D-16Belleville, NJ 07109

Built 1987

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Apr 18, 2021

Property Information

Block8905
Lot38
QualifierC0016
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
35%
Improvement Value:$129,500
65%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046+3.0%
2024$7,808+3.1%
2023$7,571+1.4%
2022$7,467+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,150DeedBook 20210, Page 59858

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6084, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1987