Skip to content

7 E. Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 1997

Property Information

Block9001
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
51%
Improvement Value:$118,000
49%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+3.0%
2024$9,464+3.1%
2023$9,176+1.4%
2022$9,051+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917