Skip to content

500 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block9001
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description2SF 3OFF+2APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,599
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
29%
Improvement Value:$321,000
71%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,241+3.0%
2024$17,703+3.1%
2023$17,165+1.4%
2022$16,930+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft4,599DeedBook 5767, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1912