Skip to content

502 Washington Avenue(Block 9001 Lot 5)Belleville, NJ 07109

Built 1912
Apartment

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block9001
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description2SC 6APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
41%
Improvement Value:$347,100
59%
Total Assessment$592,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,879+3.0%
2024$23,175+3.1%
2023$22,470+1.4%
2022$22,162+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft4,296DeedBook 20211, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1912