Skip to content

608 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block9101
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
30%
Improvement Value:$196,700
70%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,292+3.0%
2024$10,959+3.1%
2023$10,626+1.4%
2022$10,480+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907