Skip to content

32 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block8202
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,777
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
45%
Improvement Value:$173,300
55%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,639+3.0%
2024$12,266+3.1%
2023$11,894+1.4%
2022$11,731+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,777DeedBook 20191, Page 7100Recorded11/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1897