Skip to content

250 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Mar 17, 2005

Property Information

Block9601
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,916+3.0%
2024$3,800+3.1%
2023$3,685+1.4%
2022$3,634+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000

To:

DeedBook 6176, Page 358

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5686, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1897