Skip to content

178 Stephens Street U-A2Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$244,900
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block9601
Lot1
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage954
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
45%
Improvement Value:$87,300
55%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+3.0%
2024$6,157+3.1%
2023$5,970+1.4%
2022$5,888+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$244,900

To:

Sq Ft954DeedBook 6348, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1950