Skip to content

178 Stephens Street U-B4Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block9601
Lot1
QualifierC0010
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
36%
Improvement Value:$124,800
64%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+11.4%
2024$7,053+3.1%
2023$6,839+1.4%
2022$6,745+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft1,271DeedBook 20230, Page 32090

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,271DeedBook 20210, Page 495Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 20190, Page 58200Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 20190, Page 28661Recorded3/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950