Skip to content

361 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$920,100
Last Sale Date
Aug 22, 1989

Property Information

Block9602
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
92%
Improvement Value:$11,200
8%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+3.0%
2024$5,194+3.1%
2023$5,036+1.4%
2022$4,967+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$920,100

To:

DeedBook 5093, Page 251