Skip to content

258 William StreetBelleville, NJ 07109

Commercial

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block5804
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,300
91%
Improvement Value:$12,600
9%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,642+3.0%
2024$5,476+3.1%
2023$5,309+1.4%
2022$5,236+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900

To:

DeedBook 20240, Page 52821

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12267, Page 8454

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6185, Page 584

Property Sale

Sale
$1,140,000
DeedBook 5389, Page 52