Skip to content

35 Bellevue Ave.Belleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2014

Property Information

Block604
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
48%
Improvement Value:$118,800
52%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+3.0%
2024$8,869+3.1%
2023$8,599+1.4%
2022$8,482+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5610, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1927