Skip to content

25 Davidson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2007

Property Information

Block9703
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
43%
Improvement Value:$125,400
57%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+3.0%
2024$8,611+3.1%
2023$8,349+1.4%
2022$8,235+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5853, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1927