Skip to content

115 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block7005
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
54%
Improvement Value:$107,800
46%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+3.0%
2024$9,171+3.1%
2023$8,892+1.4%
2022$8,770+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$51,500

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 12475, Page 5975Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 12169, Page 3563

Property Sale

Sale
$126,900

To:

DeedBook 5855, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1920