Skip to content

1-3 Davidson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block9703
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
43%
Improvement Value:$136,700
57%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.0%
2024$9,386+3.1%
2023$9,100+1.4%
2022$8,976+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$328,000

To:

Sq Ft1,018DeedBook 20210, Page 56973

Property Sale

Sale
$137,800
DeedBook 6001, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1924