Skip to content

67 Bellavista AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2001

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Nov 7, 2000

Property Information

Block9803
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class47
Description2SFBIG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
28%
Improvement Value:$340,700
72%
Total Assessment$475,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,185+3.0%
2024$18,619+3.1%
2023$18,053+1.4%
2022$17,805+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft3,064DeedBook 5738, Page 561