Skip to content

390 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block9803
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
39%
Improvement Value:$139,300
61%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+3.0%
2024$8,936+3.1%
2023$8,664+1.4%
2022$8,545+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 20180, Page 98675Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 12495, Page 6283Recorded5/15/2014

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4982, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1924