Skip to content

59 Bellavista AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block9803
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
32%
Improvement Value:$317,900
68%
Total Assessment$467,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,850+3.0%
2024$18,294+3.1%
2023$17,738+1.4%
2022$17,495+5.7%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 20160, Page 57176Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6142, Page 682