Skip to content

18 Gracel StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1969

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block1022
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
44%
Improvement Value:$182,800
56%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,041+3.8%
2024$10,637+4.0%
2023$10,230+1.6%
2022$10,074+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 12416, Page 9894

Property Built

Built

Year Built: 1969