Skip to content

94 Bessida StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 1995

Property Information

Block1022
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
51%
Improvement Value:$135,100
49%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304+3.8%
2024$8,964+4.0%
2023$8,621+1.6%
2022$8,490-12.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928