Skip to content

92 Bessida StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Date
Dec 7, 1990

Property Information

Block1022
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
48%
Improvement Value:$150,700
52%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+3.8%
2024$9,474+4.0%
2023$9,112+1.6%
2022$8,972-9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928