Skip to content

505 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block1026
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,958
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,800
36%
Improvement Value:$231,000
64%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,272+3.8%
2024$11,824+4.0%
2023$11,371+1.6%
2022$11,198-4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,958DeedBook 5432, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1965