Skip to content

509 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1965

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block1026
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,212
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
33%
Improvement Value:$289,300
67%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718+3.8%
2024$14,180+4.0%
2023$13,637+1.6%
2022$13,429+15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,212DeedBook 20230, Page 20307

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5910, Page 795

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5823, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1965